• BIST 107.352
  • Altın 172,835
  • Dolar 4,0612
  • Euro 4,9557
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 26 °C
  • İzmir 29 °C

Arınç: Ölen işçiler hukuken 'şehit' sayılmayacak

Arınç: Ölen işçiler hukuken 'şehit' sayılmayacak
Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Bülent Arınç açıklama yapıyor. Arınç, Mecidiyeköy'de Torun Center'da yaşanan asansör faciasıyla ilgili olarak Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun görevlendirileceğini açıkladı.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Bülent Arınç açıklama yapıyor.

Hükümet sözcüsü Bülent Arınç, Mecidiyeköy'de Torun Center'da yaşanan asansör faciasıyla ilgili olarak Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun görevlendirileceğini açıkladı. 

İşte Arınç’ın açıklamasından satır başları: 

 10 kardeşimizin ölümü hepimizi üzüntüye boğdu. Memleketlerine üç beş kuruş kazanarak memleketlerine göndermek isteyen kardeşlerimiz hayatını kaybetti.
Yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum.

Şüphesiz bir iş kazası olduğu anlaşılıyor.

Sayın Faruk Çelik’in konu hakkında verdiği bilgileri  dinledik.

Adli ve idari soruşturma devam ediyor. İlgili bakanlıkların çalışmaları devam ediyor. En çok suç kimdedir bunlar hakkındaki incelemeler yapıldıktan sonra davalar açılacaktır.

Adli soruşturmaya bir müdahalemiz söz konusu değil. İdari soruşturma hem valilik hem de ilgili kurumlar tarafından belediyeleri de kapsayacak şekilde başlatılmış ve devam etmektedir.

Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın ailelerine ölüm geliri, ölüm aylığı bağlanması acilen yapılacaktır.

Sayın Başbakanımız bu hafta içinde bütün bakanlıkları ziyaret etmek suretiyle bakanlıkların çalışmaları hakkında kapsamlı brifingler alacaktır. Ziyaretlere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızdan başlayacağını söyleyebilirim.

Son zamanlarda o kadar garip olaylar yaşamaya başladık ki biliyorsunuz bir damperli kamyon üst geçide çarpmak suretiyle geçit çökertiliyor ve bir kişi hayatını kaybediyor.

Bir başka yerde baraj suları altında insanlarımız hayatını kaybediyor.
LPG yüklü tanker havaya uçuyor ve 30 vatandaşımızı hayatını kaybediyor.

O kadar yasal düzenleme yapıyoruz yeni tedbirler alıyoruz ama ona rağmen bu kazalar olup hayatlarımızı kaybedebiliyorsak nerede eksikler var onları göreceğiz.

En büyük can kayıplarının inşaat sektöründe olduğunu görüyoruz.

Son beş yılın ortalaması 351 can kaybıdır. 200’e düştüğü yıllar, 400’e çıktığı yıllar var ama ortalama bu…

Sayın başbakanımız bir karar verdi o da Başbakanlık Teftiş Kurulu’nu görevlendirecektir.

Bu bir iş kazası olduğuna göre hayatlarını kaybeden yurttaşlarımız için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığımız neler yapabilir, bunları da konuştuk.  Ölüm geliri, ölüm aylığı ve diğer ödemelerin yapılmasına karar verildi.

- "ne iş versen yaparım abi" dönemi bitti, vasıflı eleman dönemi başladı. 

- Gazetelerimiz kamuoyunu aydınlatıyor bunun için teşekkür etmemiz lazım. 

- Asansörlerin kontrolleri periyodik bakımlarla desteklenmeli. 

- 20 Katlı sitelerde oturan vatandaşlarımız da var belki biraz masraflı olabilri ama sürekli kontrol altında tutulması gerektiğine inanıyoruz.

- Çalışma Bakanlığımız İş güvenliği kanuna göre bu şantiyedeki faaliyetlerini durdurmuştur. 

ASANSÖR KAZASIYLA İLGİLİ SAYIN BAŞBAKAN HAYATINI KAYBEDENLERİN ŞEHİT OLDUĞUNU SÖYLEMİŞTİ. BUNLA İLGİLİ BİR ÇALIŞMA VAR MI BUNDAN SONRA İŞ KAZALARINDA ÖLENLER ŞEHİT Mİ SAYILACAK?

OBAMA'DAN TÜRKİYE'NİN IŞİD KONUSUNDA DAHA AKTİF OLMASI GEREKTİĞPİ YÖNÜNDE AÇIKLAMA GELMİŞTİ? TÜRKİYE BU KONUDA AKTİF OLACAK MI OLMAYCAKSA NEDEN?

Sayın Başbakanımız kaza hakkında üzüntüsünü dile getirdi. Hepimizi derinden üzdü ancak her olayın arkasından ölen arkadaşlarımızın şehit olduğuna inanıyoruz ne de öyle bir çalışma yapıyoruz. Şehitlik dini bir olaydır. 

Ancak son zamanlarda yine bazı olaylarda hayatını kaybedenlerin yakınşarına şehitlere ve gazilere tanıdığımız hakların tanınması gündeme gelmiştir.

Vatan mücadelesinde hayatını kaybetmiş insanların, ve başka olaylarda hayatını kaybedenlerin hükmen şehit sayılabileceği peygamberimizin hadislerinde de yer almıştır. Örneğin yanarak ölen boğularak ölen, kendi malını korurken ölenlerin şehit olabileceği yer almaktadır. Kanuni şehitlikle dini şehitlik ayrıdır. Sayın Başbakanımız da bu noktaya dikakt çekmek istemiştir. Helal kazanç pelinde koşarken hayatını kaybettikleri için bize göre isşlama göre Kuran'a göre Peygamberimizin hadislerine dini şehit sayılırlar. o yüzden söylemiştir.

NATO zirvesindeki konuda da sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Obama'yla görüşmesini dile getirmiştir. 

FETHULLAH GÜLEN'İN İADESİ KONUSUNDA NE NOKTAYA GELİNDİ HÜKÜMET BİR ÇALIŞMA YAPIYOR MU BU KONUDA?

Başkan Obama ile Sayın Cumhurbaşkanımızıngörüşmelerinde takriben 1.5 saat süren konuşmalarda neler görüşüldü kesin bilgimiz yok. Sayın cumhurbaşkanımız da gazetecilerle konuşamlarında ipuçları verdi.

Hükümetimizin sözleri herkesin malumu bu konuda. Müzakereler sırasında fazlasıyla dutmaya çlıştım. Yasadışı yapılanmalarla bütün mücadelemizi hukuk çerçevesinde yapacağız. Bunun dışında bir şey yapmamızı kimse beklemesin. ABD de kişi hak ve hukuk kurallarını en iyi uygulayan ülkelerdendir.

Türkyie'deki bu yapılanmayla ilgili o zatın iadesi istenecekse ABD'nin ilk soracağı konu bu konudaki bilgi ve belgelerin kendisine ulaştırılmasıdır. Biz de hem şahsen hem hükümetimiz olarak buna inanırız. 

MİT ve ABD istihbaratı bu konuda çalışma yapabilirler. Elde bilgi ve belgeler varsa ABD ile müşterek bir çalışma yapılabilir. Yoksa onu oradan al bana ver şekinde bir isteğin karşılığı siyasi olarak kalmamıştır.

Herhangi bir iddianame herhangi bir yargı bulunmayan bir zat hakkında o ülkenin ne yapacağını da benim bilmem mümkün değil

ÇÖZÜM SÜRECİYLE İLGİLİ GEÇEN HAFTA İLK TOPLANTINIZI YAPTINIZ EFKAN ALA TAKVİMLİ BİR ÇALIŞMANIN SÜRECİ SABOTAJ OLARAK ETKİLEYECEĞİNİ SÖYLEDİ. BİR STRATEJİ DEĞİŞİKLİĞİ Mİ VAR YOL HARİTASI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Görevler yetkiler tekrar standart hale getirildi. Herkes rolünü en iyi şekilde yapacak. Terörün sona erdirilmesiyle ilgili kanun 36 oy ittifakıyla Meclis'te kabul edilmiştir. 

Yol haritası nedir? içinde ne vardır söylemez kimse ama bazı arkadaşlarımız ipuçları verebilir. Şunu şu zaman yapacağız diye bir şeyi kamuoyuyla ben şahsen paylaşmam. Ama yapacağımız işlerin bir kısmı idari tasarruflardır. Ben yapın derim ertesi gün yaparlar. Davul zurna çalmaya gerek yoktur. 

Ama bu çözüm süreci çok isteyenlerin olmasına rağmen istemeyenlerin de çok olmasından adım adım yapılmalı. Ada'yla giden görüşenler var oradan mesajlar var 

Şunu söylemek istiyorum elbette yapacaklarımız madde madde haline getirip bunların hepsi adım adım yapılacaktır. Siz de aa bu da oldu diyeceksiniz. Ama bu adımları önceden açıklamayacağız

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim