• BIST 109.955
  • Altın 174,984
  • Dolar 4,0929
  • Euro 5,0040
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 25 °C
  • İzmir 29 °C

AP'den hem uyarı hem destek

AP'nin raporunda "Türk medyasının Gezi Parkı olaylarını kısıtlı vermesinden ve olayları eleştiren gazetecilerin işten çıkarılmasından" endişe duyulduğu kaydedilirken, çözüm sürecine ilişkin muhalefetten de müzakereleri ve reformları desteklemesi istendi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye raportörü Hollandalı parlamenter Ria Oomen-Ruijten tarafından kaleme alınan Türkiye raporunda gezi olaylarında yaygınlaştığı kaydedilen otosansüre dikkat çekilirken,  ifade özgürlüğü ve medya çoğulculuğunun Avrupa değerlerinin kalbinde yer aldığı vurgulandı. Diğer yandan, son bir yılda reformlar konusunda önemli ilerleme sağlandığı da raporda yer alan tespitler arasında.

Ulaşılan taslak belgede, AB İlerleme Raporu’nda da yer alan Türkiye’nin AB’nin stratejik ortağı olduğu ve son bir yılda reformlar konusunda önemli ilerleme sağladığı tespitleri paylaşılıyor. Belgede, daha fazla reform yapmanın, siyasi alanda ve toplumun genelinde diyaloğun teşvik edilmesinin ve uygulamada temel haklara saygının önem ve aciliyetine dikkat çekiliyor.

AB ile Türkiye arasında güvenilir bir müzakere sürecinin önemine vurgu yapılan taslak raporda, 22 numaralı faslın açılmasından duyulan memnuniyet dile getiriliyor.

Türkiye’ye geri kabul anlaşmasını imzalama ve bir an önce uygulama çağrısının yapıldığı belgede, iş dünyasının, akademisyenlerin, öğrencilerin ve sivil toplum temsilcilerinin AB’ye erişiminin kolaylaştırılmasının faydaları vurgulanarak AB’den de vize serbestliği doğrultusunda adımlar atması isteniyor.

2010’da yapılan anayasa değişikliklerinin daha fazla uygulanmasına acil ihtiyaç olduğunun belirtildiği belgede, yeni anayasa konusunda 60 maddede varılan uzlaşıdan duyulan memnuniyet dile getirilerek, yeni anayasa üzerinde çalışılmaya devam edilmesi çağrısı yapılıyor.

Hükümetin 30 Eylül’de açıkladığı demokratikleşme paketinin memnuniyetle karşılandığı taslak raporda, düzenlemelerin uygulanmasına yönelik hazırlıklarda muhalefete ve sivil toplum kuruluşlarına usulüne uygun şekilde danışılması isteniyor.

Belgede, Gezi Parkı olaylarının Türkiye’de dinamik bir toplum olduğunu ve aynı zamanda temel ilkelerin teşvikine dayalı daha fazla yaşamsal reformlara ihtiyaç duyulduğunu gösterdiği tespitinde bulunulurken, "karar alma mekanizmalarına sivil toplumun daha kurumsal şekilde dahil edilmesinin" öneminin altı çiziliyor ve "polisin aşırı güç kullanımı ve bazı göstericilerin şiddet eylemlerinden duyulan derin üzüntü" dile getiriliyor.

İfade özgürlüğü ve medyada çoğulculuk vurgusu

"Türk medyasının Gezi Parkı olaylarını son derece kısıtlı vermesinden ve hükümetin bu olaylara verdiği tepkileri eleştiren gazetecilerin işten çıkarılmasından" endişe duyulduğunun kaydedildiği belgede, ifade özgürlüğü ve medya çoğulculuğunun Avrupa değerlerinin kalbinde yer aldığı ve bağımsız bir medyanın demokratik toplum açısından çok önemli olduğu ifade ediliyor.

Medyanın büyük bölümünün farklı iş çıkarları olan büyük şirketlere ait olmasının da eleştirildiği raporda, "medya sahipleri ve gazeteciler tarafından uygulanan ve endişe verici şekilde yaygınlaşan otosansüre" de dikkat çekiliyor.

Çözüm sürecine muhalefet desteği

Belgede AP’nin destek verdiği bir başka konu da Kürt sorununun çözümüne ilişkin girişim oldu. Hükümetin, Kürt toplumunun sosyal, kültürel ve ekonomik haklarını iyileştirici reformları planlamasının desteklendiği taslak raporda, muhalefetten de müzakereleri ve reformları desteklemesi istendi.

Belgede, Türkiye’nin Suriyeli mültecilere yönelik insani desteğinden memnuniyetle bahsedilirken, "rejimle savaşan yabancıların geçişinin ve silah akışının engellenmesi amacıyla sınır kontrollerinin artırılması" talep edildi. AB ve Türkiye’nin Suriye’de siyasi çözümü teşvik amacıyla ortak bir stratejik vizyon geliştirmesi gerektiğine duyulan inanç da taslak raporda yer aldı.

www.istanbulhaber.com

Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim