• BIST 111.590
  • Altın 174,037
  • Dolar 4,0306
  • Euro 4,9626
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 21 °C

Anne karnında ameliyat edilen bebek yaşama tutundu

Anne karnında ameliyat edilen bebek yaşama tutundu
İdrar kanalının kapalı olması nedeniyle annesine "gebeliği sonlandırması" tavsiye edilen 27 haftalık bebek, anne karnında başarılı bir ameliyat geçirdi.

Antalya'da yaşayan Hanife Sönmez'in (25) bebeğine, gebeliğinin 18. haftasında "Posterior üretral valv" tanısı konuldu.

Bebeğin idrar çıkış kanalının kapalı olduğu ve idrarını yapamadığı, bu yüzden mesane, mesane ve böbrek arasındaki kanallar ile böbreklerinin genişlediği belirlendi.

Aileye, "Bebeğin böbrek yetmezliği sorunuyla doğacağı, hayatta kalma ihtimalinin çok düşük olduğu" belirtilerek, gebeliğin sonlandırılması tavsiyesinde bulunuldu.

Benzer rahatsızlıklarla ilgili araştırma yapan Sönmez ailesi, İzmir'de gebelik sırasındaki problemleri teşhis eden ve gerektiğinde tedavi uygulayan perinatoloji uzmanlarından bilgi aldı.

Ailenin kararıyla, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tahliller yaptırıldı. Tahliller sonucunda bebeğin böbrek fonksiyonlarını henüz kaybetmediği tespit edildi. Bunun üzerine, bebeğe anne karnında ameliyat yapıldı.

KIYAMADIĞI BEBEĞİ DÜNYAYA GELDİ KIYAMADIĞI BEBEĞİ DÜNYAYA GELDİ

40 BİNDE BİR GÖRÜLÜYOR

Hastanenin Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Perinatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sefa Kelekçi, hastalık nedeniyle anne karnındaki amniyon sıvısının azaldığını belirtti.

Bu sıvı azaldığında bebekte kemik ve kaslarda problem, akciğerde tedaviye cevap vermeyen gelişme geriliği yaşandığını anlatan Prof. Kelekçi, bu bebeklerin doğduktan sonra genellikle kısa süre sonra kaybedildiğini, yaşayabilenlerin ise ya böbrek nakline ihtiyaç duyduğunu ya da sürekli diyalize bağlı hasta olduğunu kaydetti.

Kelekçi, yapılan tahlillerde bebeğin böbrek fonksiyonlarını henüz kaybetmediğinin görülmesi üzerine ameliyat için hazırlandıklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

"Bu hastalıkta erken tanı çok önemli. Böbrek fonksiyonunu kaybettiğinde ameliyatın bir önemi kalmıyor. Hastamızda erken teşhis edilmişti. Bebeğin mesanesi ile etrafındaki amniyo sıvısı arasına bir kanal koyduk. İdrarın dışarı atılmasını sağladık. Şu anda sağlık durumu çok iyi. Bundan sonraki amacımız, şantın (kanal) devamını sağlamak ve zamanlı bir şekilde doğurtmak."

Hastalığın 40 bin gebelikte bir görüldüğünü ifade eden Prof. Kelekçi, hayatın doğumla değil, anne karnında ilk döllenmeyle başladığına, bu nedenle anne karnındaki bir problemin orada halledilmesinin hayati önem taşıdığına dikkati çekti.

MERVE ÖĞRETMEN, BEBEĞİNE KIYAMADI MERVE ÖĞRETMEN, BEBEĞİNE KIYAMADI

25 dakikalık ameliyatla bebeğin hayatının kurtarıldığını belirten Kelekçi, Türkiye'de perinatolojinin yeni bir uzmanlık olduğunu, bu nedenle anne karnındaki bebeğe operasyon yapabilecek birkaç merkez bulunduğunu sözlerine ekledi.

BEBEĞE DOKTORUNUN ADI VERİLECEK

Anne Hanife Sönmez de 6 yaşındaki oğullarının ardından ikinci çocuğu istediklerini, gebeliğin başlangıcında bir sorun olmadığını anlattı.

Sönmez, "Sonra öğrendiğimizde kötü olduk, çok üzüldük. Aldırmamız gerektiğini, tedavinin mümkün olmadığını söylendi. Sonra Sefa Hocamızı bulduk, bize çok yardımcı oldu. Böbreklerinin şant takılmasına uygun olduğunu söyledi. Kanal takıldı ve bir sorun kalmadı. Ağrım, sızım yok, bebek de iyi. Mutluyuz" diye konuştu.

Hanife Sönmez, ameliyatın ardından 32 haftalık olan bebeğine yaklaşık bir ay sonra doğduğunda, doktorunun ismini (Sefa) vermeyi planladıklarını bildirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim