• BIST 108.545
  • Altın 153,318
  • Dolar 3,8312
  • Euro 4,5153
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 1 °C
  • İzmir 10 °C

Almanlardan "Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi"ne Tam Not

Almanlardan "Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi"ne Tam Not
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTSO) konuğu olan Darmstadt ile Hanau Ticaret ve Sanayi Odası heyeti, BTSO öncülüğünde TÜBİTAK ve Bursa Büyükşehir...

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTSO) konuğu olan Darmstadt ile Hanau Ticaret ve Sanayi Odası heyeti, BTSO öncülüğünde TÜBİTAK ve Bursa Büyükşehir Belediyesi destekleriyle şehre kazandırılacak Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi'ne hayran kaldı.

BTSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili İsmail Kuş, Darmstadt Ticaret ve Sanayi Odası Uluslararası İlişkiler Direktörü Martin Proba ve Hanau Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Salih Taşdirek'i konuk etti. BTSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili İsmail Kuş, 36 bine yakın üyesiyle BTSO'nun Türkiye ekonomisine yön veren ticaret ve sanayi odalarından birisi olduğunu söyledi. BTSO olarak 1. bölgenin merkezinde bulunan Bursa'yı gelecek hedeflerine ulaştırmak için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten İsmail Kuş, "BTSO öncülüğünde kentimizin 100 yılına yön verecek TEKNOSAB Projesini, mükemmeliyet merkezlerini, Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi'ni ve birçok projemizi ülkeye bir bir kazandırıyoruz. Türkiye'ye rol model olan projelerimizle Bursa'mızın sanayi ve üretim gücünü daha iyi noktalara taşımayı hedefliyoruz" dedi.

İsmail Kuş, Bursa olarak Almanya ile ekonomik işbirliğinin her geçen dönem geliştiğini söyledi. Bursa'dan Almanya'ya 1100'e yakın firmanın ihracat yaptığını kaydeden İsmail Kuş, Bursa'da ise 137 Almanya sermayeli firmanın faaliyet gösterdiğini dile getirdi. İsmail Kuş, "Almanya bizim en önemli ticari partnerimiz. Alman iş dünyası ile Bursa iş dünyasını yeni işbirliği platformlarında buluşturarak, ilişkilerimizi daha da güçlendirmeliyiz" dedi.

"YENİ TİCARİ KÖPRÜLER KURALIM"

Hanau TSO Başkan Yardımcısı Salih Taşdirek ise Almanya'da 2 milyondan fazla Türk vatandaşının olduğunu söyledi. Almanya'da bir zamanlar çalışanı olduğu 85 yıllık bir Alman inşaat malzemesi firmasını 2004 yılında satın alarak patronu olduğunu hatırlatan Taşdirek, Türklerin Almanya ekonomisine büyük kazanımlar sağladığını belirtti. Bursa ile Hanau arasındaki ticari ilişkileri güçlendirmeyi istediklerini söyleyen Taşdirek, "Bursa'yı yakından takip ediyorum. Bursa'nın ve BTSO'nun gücünü çok iyi biliyoruz. Bizler de Hanau iş dünyası olarak Bursa ile işbirliğimizi daha fazla artırarak, iki bölge arasında yeni ticari köprüler kurmak istiyoruz" dedi.

"PROJELERİNİZİ HAYRANLIKLA DİNLEDİM"

Darmstadt TSO Uluslararası İlişkiler Direktörü Martin Proba ise Bursa ekonomisi ve BTSO'nun çalışmalarından övgüyle bahsetti. BTSO öncülüğünde TÜBİTAK ve Büyükşehir Belediyesi destekleriyle hayata geçecek Gökmen Uzay Eğitim Merkezi'nin projesine hayran kalan Proba, Darmstadt'ın uzay teknolojileri konusunda Almanya'nın en önemli merkezlerinden birisi olduğunu söyledi. Darmstadt'ta uzay teknolojileri alanında 250'ye yakın firmanın faaliyette olduğunu belirten Proba, "Uzay havacılık konusundaki projelerinizi büyük bir heyecanla dinledik. Bunlar çok muhteşem projeler. Darmstadt'ın ciddi bir tecrübesi var. Sizlerin havacılık ve uzay alanındaki çalışmalarında bizler de destek olabiliriz" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim