• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 5 °C
  • İzmir 16 °C

Ali Pandır: “Küresel Çelik Sektörünün Talebi 2015 Yılında Yüzde 1,7 Düşecek”

Ali Pandır: “Küresel Çelik Sektörünün Talebi 2015 Yılında Yüzde 1,7 Düşecek”
Erdemir Grubu Ceo'su Ali Pandır Ortadoğu Çelik Konferansında Türk çelik sektörünü anlattı.

Erdemir Grubu Ceo'su Ali Pandır Ortadoğu Çelik Konferansında Türk çelik sektörünü anlattı.

Küresel çelik sektöründen 800'den fazla temsilcinin katıldığı, 14-16 Aralık 2015 tarihlerinde 19'uncusu düzenlenen Ortadoğu Demir ve Çelik Konferansı'nda gerçekleşti. Çelik İhracatçıları Birliği adına katılan Erdemir Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, Türk çelik sektörünü, kapasite fazlalığı sorununun dünya ticaretine etkilerini ve ticaret davalarını anlattı.

Konferansta Ortadoğu ve Kuzey Afrika çelik sektörünün geleceği, ham madde piyasalarının seyri, teknolojik gelişmeler, yassı çelik piyasaları, korumacı önlemler gibi konular ele alındı. Türkiye Çelik İhracatçıları Birliği'ni temsilen konuşmacı olarak katılan Erdemir Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, küresel çelik sektöründe talebin 2015 yılında yüzde 1,7 oranında düşmesinin beklendiğini aktardı ve kapasite fazlasının mevcut durumda çelik sektörünün yaşadığı en büyük zorluklardan biri olduğunu söyledi. Pandır, düşük kapasite kullanımları, yüksek sabit maliyetler, artan bölgesel rekabet, negatif kar marjları, ürün verimliliğini artırmak ve çevresel etkileri gidermek için gerekli olacak yatırım harcamaları dolayısıyla kapasite azaltımının kaçınılmaz olacağını belirtti.

Ali Pandır sunumunda bir bölgedeki kapasite fazlasının başka bölgelerdeki üretimin yerini alabildiğini ve bu piyasalardaki yerli üreticilerin zarar gördüğünü ifade etti. Artan korumacılığın küresel çelik ticaretini yeniden biçimlendirdiğini söyleyen Pandır, dünyada çelik sanayisi olan hemen her ülkenin koruma önlemlerine başvurduğunun ve kendisine karşı en çok önlem alınan ülkenin Çin olduğunun altını çizdi.

Dünya ham çelik üretiminde 9'uncu sırada yer alan ve yurt içi çelik talebini karşılayabilecek kapasiteye sahip Türk çelik sektörünün, haksız ithalatla karşı karşıya kaldığını belirten Pandır, Eylül ayında çelikte net ithalatçı konumunda olan Türkiye'nin Çin'in yanı sıra Rusya ve Ukrayna'dan yapılan dampingli ithalattan zarar gördüğünü ve yeterince korunmadığını vurgulayarak sözlerini şöyle tamamladı: "Zaman zaman yöneltilen eleştirilerin aksine Türk çelik sektörünün Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu anlaşması gereği teşvik almadı. Ham madde ve enerji maliyetlerinin de Türk çelik üreticilerinin rekabet avantajını etkileyen unsurlardan biri. Bu iki kalemde ithalata dayalı çelik sektörü, TL'deki değer kaybı gibi gelişmelerden de yararlanamadı".

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim