• BIST 110.932
  • Altın 175,077
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 14 °C

Ali Atalar’ın Yeni Kitabı “ Osmanlı’dan Günümüze Bakır Sanatı” Yayınlandı

Ali Atalar’ın Yeni Kitabı “ Osmanlı’dan Günümüze Bakır Sanatı” Yayınlandı
Gazeteci Ali Atalar'ın "Osmanlı'dan Günümüze Bakır Sanatı "isimli kitabı yayınlandı.

Gazeteci Ali Atalar'ın "Osmanlı'dan Günümüze Bakır Sanatı "isimli kitabı yayınlandı. Türkiye'de bakır sanatı üzerine ilk yayın olan kitapta bakır yapım teknikleri, bakır işleme teknikleri, bakırcılığın tarihçesi ve bakır formları konusunda araştırmalar yer alıyor. Kitapta yaklaşık 250 adet fotoğraf bulunuyor.

Gaziantep'te 32 yıldan beri gazetecilik yapan ve çeşitli gazetelerde görev alan Ali Atalar son araştırma kitabı ile geleceğe ışık tutuyor. Daha önce Gaziantep Folkloru, Gaziantep Kültüründe Oyun, Osmanlı Dönemi Antep evleri, Tarihe Tanıklık Eden Evler ve Saklı Sanatlar isimli araştırma kitapları ile Baklava Dürümü ve Anne Beni Bir Daha Doğurur musun? isimli öykü kitapları yayınlanan Atalar Bakır sanatı üzerine yazdığı kitap bu güne kadar araştırılmayan bir konuyu daha gün ışığına çıkardı.

Kendi çabalarıyla özel bir müzede oluşturan Atalar son kitabı ile ilgili olarak, " Osmanlı'dan Günümüze Bakır Sanatı isimli kitabım benim yazdığım 8. kitaptır. Üzerinde yıllardan beri çalıştığım bakırcılık ve bakır sanatıyla ilgili kitabım yayınlandı. 194 sayfa olarak yayınlanan kitapta benim çektiğim 250 civarında fotoğraf yer almaktadır. Kitabın içerisinde, bakırcılığın tarihçesi, Türk kültüründe bakırcılık, maden sanatında bakırcılık, kalaycılık, bakır yapım teknikleri, bakır süsleme teknikleri, bakırcılıkta kullanılan aletler, bakır eşyaların üzerindeki yazılar ve anlamları, usta isim ve damgaları, bakır süslemelerinde semboller ve tüm bakır eser formları yer almaktadır. Geleceğe kaynak niteliğinde olan bu kitapta Osmanlı döneminde ve Cumhuriyet döneminde bölgemizde hizmet veren ustaların isimleri de yer almaktadır. Yok, olmaya yüz tutmuş olan bakırcılık sanatını tekrar gündeme getirmek ve geçmişte kullanılan eserlerin gün ışığına çıkarılması adına önemli bir eser olduğunu düşünüyorum. Kitapta yer alan bakır eserlerin tümü kendi koleksiyonumda bulunmaktadır. Saklı Konak'ta sergilediğim bakır eser sayısı 1500 civarındadır. Kendi imkanlarımla çıkardığım bu kitabın bir kaynak kitap olduğunu söyleyebilirim" dedi.

Ali Atalar yayınladığı kitapların yarı sıra Osmanlı Dönemi Bakır Eserler sergisi, Mutfak Kültüründe Bakır Sergisi, Osmanlı Dönemi El Sanatları sergisi, Antep Evleri fotoğraf sergisi, Tarihe Tanıklık Eden Evler fotoğraf sergisi ve Basının dünü bugünü isimli sergiler açmıştı.

Ali Atalar’ın Yeni Kitabı “ Osmanlı’dan Günümüze Bakır Sanatı” Yayınlandı

Ali Atalar’ın Yeni Kitabı “ Osmanlı’dan Günümüze Bakır Sanatı” Yayınlandı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim