• BIST 102.258
  • Altın 190,236
  • Dolar 4,5836
  • Euro 5,3954
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 22 °C

Alaplı Ziraat Odası, Milletvekili Çaturoğlu’nu Ziyaret Etti

Alaplı Ziraat Odası, Milletvekili Çaturoğlu’nu Ziyaret Etti
Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu ve yönetim kurulu üyeleri, AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu'nu meclisteki makamında ziyaret...

Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu ve yönetim kurulu üyeleri, AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu'nu meclisteki makamında ziyaret ettiler.

Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, yaptığı açıklamada, Bölge Milletvekillerimize İlçemizdeki organik tarımın yaygınlaşması hakkında dosya sunduklarını söyledi. İlçede organik tarımın 2009 yılında başladığını ifade eden Türkoğlu, şunları söyledi: "İl Müdürlüğünce yürütülen örnek projeler ve Bakanlığımızın uyguladığı destek politikaların etkisiyle İlçemizde organik tarım yaygınlaşmıştır. Bölgede organik tarım konusunda bilinç her geçen gün artmaktadır. Ziraat Odası olarak bu konuya önem vermiş yapılan eğitimler ve bilgilendirme toplantıları olumlu sonuçlar vermiştir. 2014 yılında yayınlanan 2014/45 sayılı organik tarım destekleme tebliği ile organik tarım faaliyetlerinde bulunan ve geçiş sürecini 2. ve 3. yılı ile organik statüde bulunan parseller destek kapsamındaydı. Bu kapsamda parselleri geçiş statüsünde olanlarda organik tarım desteğinden bu yıla kadar yaralandı.2015 yılında tüm desteklerin bir araya toplandığı bitkisel üretime destekleme ödemesi yapılmasına dair tebliği ile üreticilerin aleyhinde değişikliğe gidilmiştir. Buna göre 2014 yılında geçiş-2 statüsündeyken organik tarım desteği alan bir üretici,2015 yılında bir üst statü olan geçiş-3 statüsünde olmasına rağmen destekten yararlanmayacaktır. Yani geçen yıl geçiş-2 statüsünde olduğu için destek alan bir üretici bu yıl destek alamayacaktır. Oda olarak bu surumu çiftçilerimize anlatmakta güçlük çekmekteyiz. Organik tarıma yeni başlayan bir fındık üreticisi ancak 4.yılda organik tarım desteğine hak kazanmaktadır. Ancak 5. yılda destek alabilmektedir. 5 yıl uzun bir süre olup yeni başlayacak üreticiler için caydırıcı olmaktadır. Bu konuda üreticilerin mağdur olmamaları için destek bekliyoruz."

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu'da Ziraat Odasını taleplerini dosya halinde aldıklarını belirterek, Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu ve yönettim kurulu görev yapan arkadaşlara ziyaretlerinde dolayı çok teşekkür ediyorum" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim