• BIST 112.122
  • Altın 174,823
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 13 °C
  • İzmir 20 °C

Akhisar İle Bosna-hersek Arasında Ticari Köprünün İlk Temeli Atıldı

Akhisar İle Bosna-hersek Arasında Ticari Köprünün İlk Temeli Atıldı
Akhisar Belediyesi, Bosna Hersek Donji Vakuf Belediyesi ve Bosna Hersek ile İlişkileri Geliştirme Merkezi Vakfı (BİGMEV)'in ortaklaşa düzenlediği Bosna Hersek...

Akhisar Belediyesi, Bosna Hersek Donji Vakuf Belediyesi ve Bosna Hersek ile İlişkileri Geliştirme Merkezi Vakfı (BİGMEV)'in ortaklaşa düzenlediği Bosna Hersek İş Fırsatları Sunumu, Akhisar Belediye Meclis Salonunda yapıldı.

Akhisar Kaymakamı Kaan Peker, Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, Donji Vakuf Belediye Başkanı Huso Sosic, Akhisar Esnaf Teşkilatı temsilcileri, Sivil Toplum Örgütü temsilcileri ile Akhisarlı iş adamlarının katıldığı sunumda, Bosna Hersek'te yapılabilecek yatırımlar hakkında BİGMEV Proje Müdürü Samir Vildiç bilgilendirmelerde bulundu.

Vildiç, Bosna Hersek ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin, karşılıklı iş imkânlarının geliştirilmesi amacıyla düzenlenen programda BİGMEV tarafından yürütülen faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Yapılan programda BİGMEV Proje Müdürü Samir Vildiç, Bosna'da her yıl turist sayısında yüzde 20 artış sağlandığını dile getirerek buna eşdeğer olarak bir çok otelin de mevcut olduğunu kaydetti. Ülke topraklarının yüzde 50'si tarım arazisi yüzde 48'i orman arazisi olduğuna vurgu yapan Vildiç, 10 bin kilometre nehir ve nehirlerin yüzde 90'ının birinci kalite suya sahip olduğunu ve toprakların organik tarıma elverişli olduğunu dile getirdi. Rekabetçi ürünler olarak böğürtlen, ahududu, kornişon, çilek, erik, elma, üzüm gibi birçok üründen oluştuğunun altını çizen Vildiç, ayrıca bu ürünlere Türkiye'den de talep olduğunu belirtti.

Hayvancılığın toplam tarımsal üretimde yüzde 50 paya sahip olduğunu belirten Vildiç, Türkiye'nin Bosna Hersek'ten halen et alım izni mevcut olduğunu kaydederek, tekstil sektöründe de hali hazırda dünyanın önde gelen markaları için üretim yapıldığını belirtti. Otomotiv ve yan sanayi sektöründe 2014 yılındaki yüzde 26'lık büyüme ve hem üretim hem ihracatın yıldızı olduğuna vurgu yaptı. Vildiç, Türkiye'nin de içerisinde bulunduğu 30 ülkeye ihraç edildiğini kaydetti.

Enerji sektöründe ülkeden yaklaşık 6 milyar ton linyit kömür rezervi bulunduğunu bunun yanında 9 bin 500 kilovat üreten 4 termik santralin yer aldığını belirten Vildiç, ülkede rüzgar koridorları ve solar enerji için uygun alanların mevcut olduğunu ayrıca petrol aramalarının da devam ettiğini vurguladı. Ahşap sanayisinde ülkenin yüzde 48'i orman oluşu ve kalifiye işgücünün mevcudiyetinden dolayı Vildiç birçok ülkeye ihracatın gerçekleştiğini kaydetti.

Bosna Hersek'te yerel şirketler ile ortaklık ve stratejik işbirliği, fason üretimi, özelleştirme fırsatları, sıfırdan yeni yatırımlar ve Balkanlara ve Avrupa'ya ihracat imkanlarından bahseden BİGMEV Proje Müdürü Samir Vildiç, ayrıca KOSGEB desteğinden de bahsetti. Ziraat Bankasının Bosna Hersek'te 24 şubesinin bulunduğunu kaydeden Vildiç, ayrıca kredi imkanlarından bahsetti.

Program sonunda Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, katılıcılara ve Bosna Hersek'ten gelen misafirlere Spor Toto Süper Lig'de mücadele veren Akhisar Belediyespor'un formasını ve Akhisar'ı simgeleyen zeytin ve zeytinyağı şiltlerinden takdim etti.

Akhisar İle Bosna-hersek Arasında Ticari Köprünün İlk Temeli Atıldı

Akhisar İle Bosna-hersek Arasında Ticari Köprünün İlk Temeli Atıldı

Akhisar İle Bosna-hersek Arasında Ticari Köprünün İlk Temeli Atıldı

Akhisar İle Bosna-hersek Arasında Ticari Köprünün İlk Temeli Atıldı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim