• BIST 78.844
 • Altın 125,483
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 15 °C
 • İzmir 20 °C

AK Parti İl Başkanı Mehmet Ali Tanrıver:

AK Parti İl Başkanı Mehmet Ali Tanrıver:
AK Parti Nevşehir İl Başkanı Mehmet Ali Tanrıver, Nevşehir Belediyesi tarafından şehir merkezinde 11 mahalleyi içine alacak şekilde gerçekleştirilen...

AK Parti Nevşehir İl Başkanı Mehmet Ali Tanrıver, Nevşehir Belediyesi tarafından şehir merkezinde 11 mahalleyi içine alacak şekilde gerçekleştirilen Nevşehir Kalesi ve Çevresindeki arkeolojik araştırma ve temizleme çalışmalarının şehir turizminin gelişmesine önemli katkılar sağlayacağını belirtti.

AK Parti Nevşehir İl Başkanı Mehmet Ali Tanrıver yaptığı açıklamada, Nevşehir kamuoyunda yıllardan beri düşünülen ve hayata geçirilemeyen Nevşehir Kalesi ve çevresindeki düzensiz yapıların Nevşehir Belediyesi'nin TOKİ ile işbirliği halinde hayata geçirildiğini belirtti. Proje ile çok sayıda tarihi yapının restore edilerek turizme de kazandırılacağını vurgulayan Tanrıver, yaşanan tüm iyi niyetli gelişmelere karşın ,2004'lı yıllara gelindiğinde bir bölümü zaten yok olan tarihi yapıların sanki bu günlere gelindiğinde Nevşehir Belediyesi tarafından yıktırıldığı gibi bir algı operasyonunun malum çevreler tarafından kamuoyuna aktarılmaya çalışıldığını belirtti.

Son dönemlerde Nevşehir Belediyesi'nin sanki tarihi eserleri yıkıyor, yok ediyormuş gibi bir hava estirildiğini ve bunların başında da Ankara Mimarlar Odası geldiğini ifade eden Tanrıver; "Nevşehir Belediyemiz gerçekleştirdiği arkeolojik araştırma ve temizleme çalışmasında hiçbir şekilde tarihi eseri yıkmadığı halde gerçekle bağdaşmayan bu iddialarla asılsız suni gündem oluşturmaya ve mesnetsiz bir şekilde böylesine önemli bir kültürel değerlerimizin gün ışığına çıkmasına engel oluşturmak için var gücü ile çalışma yapıyor. Biz bu çalışmada belediyemizin arkasındayız. Mimarlar odası ise gitsin kendi işini yapsın. " dedi.

Tanrıver, şunları söyledi: " Nevşehir Belediyesi'nin çalışmaları ile betonarme binalarla, briket vari yapılarla yerin altında kapatılmaya çalışılan, yok edilmeye çalışılan şehrimizin tarihi ve kültürel değerleri Nevşehir Belediyemizin Toplu Konut İdaresi ile ortaklaşa gerçekleştirdiği dev bir projenin uygulanışı ile ortaya çıkartılıyor. Bugüne kadar yüzlerce sivil mimari, askeri ve idari yapılar arkeolojik araştırma ve temizleme çalışmaları ile gün yüzüne çıkartıldı. Şehrimizin tarihini değiştiren kültür hazinelerine her çalışma aşamasında adeta yenileri ekleniyor. Bu alanda yüzyıllar öncesinden köklü bir uygarlığın oluşturulduğunu bu sayede de bizler öğrenme fırsatı buluyoruz. Ama herkesçe malum, düzenli şehirleşme çalışmalarının mihmandarlığını yapmakla görevli bir sivil toplum örgütleri bugünlerde sanki Nevşehir Belediyemiz tarihi eserleri yıkıyor, yok ediyormuş gibi bir hava estirerek, şehir tarihimizin günümüze aktarılmasının adeta karşıtlığını yapıyor. Bunların başında da Ankara Mimarlar Odası geliyor. Nevşehir Belediyesi gerçekleştirdiği arkeolojik araştırma ve temizleme çalışmasında hiçbir şekilde tarihi eseri yıkmadığı halde gerçekle bağdaşmayan iddialarla böylesine önemli bir kültürel değerlerimizin gün ışığına çıkmasına engel oluşturmak için var gücü ile çalışma yapıyor. Bu haliyle de Ankara Mimarlar Odası, gerçeklik değeri olmayan iddialarla kamuoyunu yanlış yönlendirmeyi adeta temel ilke haline getirmiş bir sivil toplum örgütü izlenimi veriyor. Kültüre ve tarihe bu denli önem veren bir sistematik yapı içerisinde olduklarını öne sürenler acaba 2002 yılında yine Nevşehir'in Cumhuriyet Mahallesi'nde bir gecede kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından yıkılan tarihi Tahtalı Kahvehane ile ilgili de olmak üzere hangi bilimsel ölçekli bir çalışma içerisinde olmuşlar, Nevşehir Kalesi civarındaki hangi tarihi eserin koruması çalışmalarına proje desteği sağlamışlardır. Bunun ben Nevşehir kamuoyu olduğu kadar ülke kamuoyu tarafından da net bir şekilde bilinmesini istiyoruz. Hali hazırda Nevşehir Belediyesi tarihimize bir yön verme amacı ile tüf kayalara oyulu yüzlerce mekanın günümüze aynı özellikte ulaşmasına katkı sağlamıştır. Nevşehir Belediye Başkanımız sayın Hasan Ünver ve bu yönde çalışmalar yürüten arkadaşlara teşekkür ediyor, kendilerine bu yönde desteğimizi bir kez daha ifade ediyoruz. Öyle inanıyorum ki Nevşehir Kalesi çevresindeki tarihi ve kültürel değerler, bölgemizin turizm gelişmişliğine önemli katkılar sağlayacaktır. "dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Kızının sevgilisi tarafından öldürüldü22 Ekim 2016 Cumartesi 19:23
 • Ateş yakıp yolu trafiğe kapattılar22 Ekim 2016 Cumartesi 19:23
 • Eskişehir’de silahı kavga: 2 yaralı22 Ekim 2016 Cumartesi 19:23
 • Anız yakarken 8 bin fidanı kül ettiler22 Ekim 2016 Cumartesi 19:13
 • Vezirköprü’de 24 ev sağlıklaşıyor22 Ekim 2016 Cumartesi 19:08
 • Mustafa Karabiber güven tazeledi22 Ekim 2016 Cumartesi 18:58
 • Salihli’de minikler hayvan barınağına ziyaret22 Ekim 2016 Cumartesi 18:58
 • Başkan Özgüven’den gençlere nasihat22 Ekim 2016 Cumartesi 18:58
 • Burhaniye çöplüğü yine yandı22 Ekim 2016 Cumartesi 18:43
 • Minik Irmak’ın cesedi bulundu22 Ekim 2016 Cumartesi 18:24
 • ÇOK OKUNANLAR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim