• BIST 89.764
  • Altın 145,514
  • Dolar 3,6255
  • Euro 3,9111
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 14 °C

'Ailelerin kavuşamamasının vebali bakanlığın üzerinde kalacak'

'Ailelerin kavuşamamasının vebali bakanlığın üzerinde kalacak'
Öğretmenlerin yer değiştirme sonuçlarını değerlendiren Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim-Sen) Samsun Şubesi Başkanı Sefa Zor, birçok öğretmenin...

Öğretmenlerin yer değiştirme sonuçlarını değerlendiren Aktif Eğitimciler Sendikası (Aktif Eğitim-Sen) Samsun Şubesi Başkanı Sefa Zor, birçok öğretmenin aile birliği ve sağlık mazeretine bağlı olarak yer değiştiremediğini, bunun nedenin de MEB'in il ve ilçe emirlerini uygulaması olduğunu söyledi.

2016 Ocak ayı öğretmenlerin aile birliği, sağlık, can güvenliği mazeretleri ve engellilik durumu ve diğer nedenlere bağlı yer değiştirme sonuçları konusunda açıklama yapan Zor, sonuçlar açıklandığında birçok öğretmenin aile birliği ve sağlık mazeretine bağlı olarak yer değiştiremediğinin ortaya çıktığını kaydetti.

Aile birliğinin anayasal bir güvence olduğunu belirten Zor şöyle konuştu: "Uluslararası sözleşmeler ve anayasamızla teminat altına alınan aile birliği güvencesi gereği, eşlerin birbirlerinden ayrı kalmaması, ailenin korunması, huzur ve refahı için gerekli tedbirlerin alınması tüm kurumlar için bir yükümlülükken, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) hizmet puanı yetersizliği ya da alanında boş kontenjan bulunmaması bahanesiyle çok sayıda öğretmeni ve aileyi ayrılığa mahkûm etmiştir. 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 37. maddesi 6. fıkrasında atamalarla ilgili; "Öğretmenlerin atamaları bakanlıkça il ve ilçe emrine veya doğrudan eğitim kurumuna yapılır. Bakanlıkça il ve ilçe emrine atama yapılması halinde, öğretmenlerin atandıkları ildeki görev yerleri, hizmet puanları ve yeterlikleri dikkate alınarak il millî eğitim müdürünün teklifine göre valilerce belirlenir" hükmü yer almaktadır. 652 sayılı KHK'de il ve ilçe emrine atama hükmü mevcut olmasına ve 2015 yılı Ağustos ayında yapılan iller arası mazeret durumuna bağlı yer değiştirme işlemlerinde uygulanmasına rağmen bu yer değiştirme döneminde uygulanmaması mağduriyetlere neden olmuştur."

Aktif Eğitim- Sen olarak 18 Ocak 2016 tarihinde bir yazıyla bu konuya dikkat çektiklerini sözlerine ekleyen Zor, "Hiçbir öğretmenimiz eşinden ve çocuğundan ayrı kalmadan, iş işten geçmeden ve hala fırsat varken MEB, bu dönem aile birliği ve sağlık mazeretine bağlı yer değiştiremeyen öğretmenlerimizin mağdur olmamaları için il ve ilçe emrine atamalarını gerçekleştirmelidir. Aksi takdirde çok sayıda ailenin ve çocuklarının birbirlerine kavuşamamasının vebali bakanlığın üzerine kalacaktır." dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim