• BIST 112.018
  • Altın 174,663
  • Dolar 4,0294
  • Euro 4,9847
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 22 °C

Ahmet Yesevi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Güney Kazakistan Eyalet Bölge Hastanesi Oldu

Ahmet Yesevi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Güney Kazakistan Eyalet Bölge Hastanesi Oldu
Güney Kazakistan Eyaleti'nde açılan hastane ile Türkistan başta olmak üzere bölge halkının modern bir sağlık merkezine kavuştuğunu ifade eden Ahmet...

Güney Kazakistan Eyaleti'nde açılan hastane ile Türkistan başta olmak üzere bölge halkının modern bir sağlık merkezine kavuştuğunu ifade eden Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, "Kazakistan yönetimi tarafından da büyük destek gören Üniversite hastanemiz, aynı zamanda ülkenin ilk üniversite hastanesi olma özelliğine sahiptir" dedi.

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in "Kazakistan Sağlık Projesi" kapsamında Güney Kazakistan Eyalet Sağlık Bakanlığı tarafından Ahmet Yesevi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yaptığı incelemede teknik ve fiziksel alt yapısı göz önüne alınarak Ahmet Yesevi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin Eyalet Bölge Hastanesi olmasına karar verildi. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Türk-Kazak dostluğunun ve işbirliğinin önemli simgelerinden biri olan hastanenin "Tıp Fakültesi Hastanesi" kavramı olarak Kazakistan'da bir ilk olması sebebiyle Türkiye ve Türkistan için bir gurur kaynağı olduğunu söyledi. Ahmet Yesevi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin bölge halkının sağlık ve tedavi ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve Kazakistan sağlık sistemine yeni bir yaklaşım tarzı getiren modern bir hastane olma özelliğine sahip ilk hastane olarak 1 Aralık 2008'den itibaren hizmet vermeye başladığını kaydeden Yıldız, "2013 yılından itibaren Türkiye'de başarı ile uygulanan sağlıkta dönüşüm programı Ahmet Yesevi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde de uygulanmaya başlanmış olup, kalite standartlarına uygunluk çerçevesinde bugüne kadar birçok bölümleri açılmış ve modern cihazlarla donatılmıştır. Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanlığı tarafından alınan biyokimya laboratuvarı cihazlarının yanı sıra patoloji, ultrason, poliklinik ve ameliyathane tıbbi cihazları yenilenmiştir. Hastanenin diyaliz servisinde 10 adet diyaliz makinası bulunmaktadır. Hastanemize manyetik rezonans (MR), bilgisayar tomografisi, ultrason cihazları, endoskopik cihaz, mikrobiyoloji laboratuarı cihazları alınarak diş ünitesi ve laboratuarları tamamlanmıştır. Ayrıca üçüncü ameliyathanenin tüm tıbbi cihazları (anestezi cihazı, ameliyat lambası, ameliyat masası, aspiratör cihazı, göz ameliyat mikroskobu, binokuler lup, lazer nükleotomi, kraniotomi cihazı, mitrotom cihazı ve radyofrakans cihazı) alınarak hastanemizde aynı anda üç ameliyathane birden hizmet etmeye başlamıştır" dedi.

Hastanede Mütevelli Heyet Başkanlığı'nın katkısı ile hastane otomasyon sisteminin kurulduğunu kaydeden Yıldız, "Hastane otomasyon sistemi, Kazakça ve Türkçe dil desteğini aynı anda dinamik olarak verebilecek şekilde tasarlandı. Sistem sayesinde Kazakistan vatandaşları, sağlık alanında teknolojinin getirdiği kolaylık ve yaşam kalitesi ile buluştu. Güney Kazakistan bölgesinde büyük eksikliği hissedilen hastanenin hizmete girmesiyle Türkistan başta olmak üzere bölge halkı modern bir sağlık merkezine kavuşmuş oldu. Kazakistan yönetimi tarafından da büyük destek gören üniversite hastanemiz, aynı zamanda ülkenin ilk üniversite hastanesi olma özelliğine sahiptir. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'nca tüm Türkiye'de uygulanan ve 450 yataklı Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi'nde de başarıyla yürütülen hasta odaklı, yani insan merkezli sağlık hizmeti sunma anlayışını Türkistan şehrinde kurulan bu hastanede de uygulamaktır" diye konuştu.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Güney Kazakistan Eyalet Bölge Hastanesi Oldu

Ahmet Yesevi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Güney Kazakistan Eyalet Bölge Hastanesi Oldu

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim