• BIST 107.397
  • Altın 173,881
  • Dolar 4,0910
  • Euro 4,9872
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 26 °C
  • İzmir 31 °C

Ahi Külliyesi İle Yeni Nesil Tarih Bilinci Kazanacak

Ahi Külliyesi İle Yeni Nesil Tarih Bilinci Kazanacak
Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Cumhuriyet tarihinin ilk külliye projesi olan "Ahi Külliyesi" projesi ile yeni neslin tarih bilinci kazanacağını...

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Cumhuriyet tarihinin ilk külliye projesi olan "Ahi Külliyesi" projesi ile yeni neslin tarih bilinci kazanacağını söyledi.

Külliye meydanı ile aynı adı taşıyan Ahi Çarşısı esnafı ile bir araya gelen Belediye Başkanı Bahçeci, Kırşehir halkının kendisine 2009 yılında verdiği yetki ile hizmet etmeye başladığını ve yapılan çalışmalar ile hizmet kalitesinin de arttığını anlattı.

Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, yıkılacak olan çarşı alanı ve külliye projesi ile bilgilendirme yaptığı esnafın sorularını dinleyerek alanda yapılmakta olan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Cumhuriyet tarihinin ilk külliye projesinin yapımının devam ettiğini belirten Belediye Başkanı Bahçeci, proje alanında, "55 bin metrekarelik alanda yapılan proje Cumhuriyet tarihinin ilk ve tek külliyesi olacak. Medeniyetimizin en önemli değeri olan Ahilik özde anlatımı ile dünyanın bir çok yerinden insanı bir araya getirecek. Ahilik araştırmaları, bedestenler, astronomi müzesi, esnaf odaları, tören alanı ve tesisleri ile Kırşehir'e ve adını taşıyan ahiliğe yakışır bir alanda külliye olacak." dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri'nin proje için çok büyük katkı sağladığını anlatan Belediye Başkanı Bahçeci, "Sizler bizlere 2009 yılında yetki verdiniz ve bizlerde bu yetki ile 6,5 yıldır Kırşehir'e hizmet ediyoruz. Ahi Evran caminin olduğu alanda yaptığımız Cumhuriyet tarihinin ilk külliyesi olacak olan Ahi Külliyesi projesi çalışmalarımızda hızla devam ediyor. Bu proje tamamlandığında Kırşehir hem Türkiye'de hem de dünyada tanınan bir şehir olacak. Ahi Evranı anlamak kadar görselliği ile de Ahi Evranı da yeni kuşaklara anlatabilmekte amaçlarımızdan biri. Projemize Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği'nin katkı sağlıyor. Bu külliye ile birlikte gençlerimize Ahilik Kültürünü aktararak bu kültürü en iyi şekilde onların özümsemesini hedefliyoruz. Böylelikle bir kültürel mirasımız geleceğe aktarılmış olacak. Bu yüzden bu proje hem bizler için hem de sizler için çok önemli bir projedir. Projemiz kapsamında yıkılacak olan Ahi Çarşısı için de sizlere bir yer tahsis edeceğiz." diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim