• BIST 110.932
  • Altın 175,230
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 15 °C

Afrikalı Gazetecilerden YTB’ye Ziyaret

Afrikalı Gazetecilerden YTB’ye Ziyaret
İstanbul'da 23-24 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan Dünya İnsani Zirvesi için Türkiye'ye gelen Afrikalı gazeteciler, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar...

İstanbul'da 23-24 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan Dünya İnsani Zirvesi için Türkiye'ye gelen Afrikalı gazeteciler, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı (YTB) Doç. Dr. Kudret Bülbül'ü ziyaret etti. Ziyarette konuşan Bülbül, Türkiye'nin milli gelire oranla dünyada en çok yardım yapan ülke olduğuna dikkati çekti.

Tarihte ilk defa yapılacak olan Dünya İnsani Zirvesi 23-24 Mayıs 2016'da İstanbul'da gerçekleştirilecek. Tüm dünyanın izleyeceği zirveyi Afrika'dan da gazeteciler takip edecek. Zirve öncesi Türkiye'ye gelen Sahra altı Afrika ülkelerinden 13 gazeteci, YTB'yi ziyaret etti. Ziyarette gazetecilerle buluşan YTB Başkanı Kudret Bülbül, YTB'nin çalışmalarını ve Türkiye'nin insani yardımlar noktasında geldiği noktayı anlattı. Dünyanın refah açısından önemli mesafeler aldığını söyleyen Bülbül, dünyanın insani değerler açısından çok iyiye gitmediğini ifade etti.

TÜRKİYE DÜNYAYA ÖRNEK

Dünyanın çeşitli coğrafyalarında yaşanan göç hareketlerini hatırlatan Başkan Bülbül, 60 milyona yakın insanın yaşadığı yerleri değiştirmek zorunda kaldığını bildirerek, "Gelişmekte olan ülkelerde bu sorunlar yaşanırken, gelişmiş ülkelerde de ciddi sorunlar karşımıza çıkıyor. Gün geçmiyor ki, Avrupa ülkelerinden ırkçılığa, ayrımcılığa, İslamofobiye dair haber almayalım" dedi. Bülbül, Dünya İnsani Zirvesi'nin amacının yaşanan bu sorunlarla başa çıkmak olduğunu belirtti. Türkiye'nin insani krizlere olan yaklaşımının dünyaya örnek teşkil ettiğini kaydeden Bülbül, "Türkiye dünyada en fazla insani yardım yapan 3'üncü ülke. Gelir düzeyine göre sıralama yapıldığında ise dünyada 1'inci ülke konumunda" diyerek Türkiye'nin yaptığı yardımlara dikkati çekti.

BUGÜN GÖÇ ALAN, YARIN GÖÇ VEREBİLİR

Göç hareketlerine karşı Batı ülkelerinin takındığı tavrı eleştiren Bülbül, göç kavramının dönemsel olarak ülkeler için değişebileceğini hatırlattı. Türkiye ve Almanya arasında yaşanan göç hareketlerini bu duruma örnek gösteren Bülbül, "Türkiye 1930'lu yıllarda Almanya'dan göç alan bir ülkeydi. 1960'larda Türkiye'den Almanya'ya yoğun göç hareketi yaşandı. Bugün geldiğimiz noktada ise yeniden Avrupa'dan Türkiye'ye bir göç hareketi olduğunu görüyoruz. Bu demektir ki, bugün göç alan ülke yarın göç veren bir ülke olabilir" ifadelerini kullandı.

AFRİKA DÜŞÜNCE KURULUŞLARI BULUŞMASINI ETİYOPYA'DA PLANLIYORUZ

Gazetecilere YTB'nin çalışmalarını anlatan Bülbül, "Yönetici elitler arası ilişkileri güçlendirmek için çalışmalar yapıyoruz. Geçen yıl İstanbul'da Afrika Düşünce Kuruluşları Buluşması'nı düzenledik. Bu yıl aynı toplantının ikincisini Etiyopya'da yapmayı planlıyoruz" şeklinde konuştu. Türkiye Burslarını anlatan Bülbül, "Türkiye-Afrika ilişkilerini geliştirmek için binlerce Afrikalı öğrenciyi Türkiye'de okutmaktayız" ifadelerine yer verdi. Gazetecilerin geldiği ülkelerden yararlanan Türkiye Burslusu öğrenci sayısını açıklayan Bülbül, "Şu anda sizin ülkelerinizden toplam yaklaşık bin 700 öğrenciye burs vermiş durumdayız" dedi.

Afrikalı Gazetecilerden YTB’ye Ziyaret

Afrikalı Gazetecilerden YTB’ye Ziyaret

Afrikalı Gazetecilerden YTB’ye Ziyaret

Afrikalı Gazetecilerden YTB’ye Ziyaret

Afrikalı Gazetecilerden YTB’ye Ziyaret

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim