• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 20 °C

Adalet Akademisi'nden komisyona zehir zemberek tepki

HSYK'ya ilişkin yasa teklifiyle ilgili görüş bildiren Adalet Akademisi, "Teklif yargı bağımsızlığına aykırı, çoğulcu yapıyı ortadan kaldırıyor." dedi.
AK Parti'nin hazırladığı HSYK'nın yapısını değiştiren yasa teklifine Adalet Akademisi'nden çok sert sözlerle görüş yazısı geldi. HSYK'yı Adalet Bakanlığı'na bağlayan yasa teklifine, "Kanun teklifi ile Türkiye Adalet Akademisi'nde görev yapmakta olan Başkan, başkan yardımcıları, eğitim merkezi müdürü, müdür yardımcıları, hakimler, uzmanlar ile tüm idari ve yardımcı personelin görevlerine olağanüstü dönemlerde bile karşılaşılamayacak şekilde son verilmektedir" sözlerle tepki gösterildi.
 
11 SAYFALIK ZEHİR ZEMBEREK AÇIKLAMA
 
TBMM Adalet Komisyonu, HSYK'nın yapısını değiştiren yasa teklifini görüşmek üzere toplandı. Adalet Akademisi komisyona görüşlerini bildirdiği 11 sayfalık metinde yasa teklifine yönelik çok sert ifadelere yer verdi. Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Yargıtay Üyesi Hüseyin Yıldırım'ın imzasıyla komisyona gönderilen metinde, düzenleme ile tüm akademinin yapısının değiştirildiğine vurgu yapıldı. Yıldırım imzalı metinde şu görüşlere yer verildi:
 
"Kanun teklifi ile Türkiye Adalet Akademisi'nde görev yapmakta olan Başkan, başkan yardımcıları, eğitim merkezi müdürü, müdür yardımcıları, hakimler, uzmanlar ile tüm idari ve yardımcı personelin görevlerine olağanüstü dönemlerde bile karşılaşılamayacak şekilde son verilmektedir Toptancı bir yaklaşımla alt personele kadar uzanan bu durum hukukun üstünlüğü ve güvenliği ilkesiyle bağdaşmayacaktır. Bu nedenle teklif kabul edildiğinde, sonuçları ciddi kişisel mağduriyetlere ve hak kayıplarına yol açabilecektir."
 
"TEKLİF ÇOĞULCU YAPIYI ORTADAN KALDIRIYOR"
 
Yasa teklifi ile; Akademi'nin idari özerkliğinin sona erdirildiğine dikkat çekilerek, "Kanun teklifi ile Genel Kurul'un 22 üyesi Bakanlık inisiyatifi ile belirlenmekte, geriye kalan sadece 9 üyelik ilgili yüksek yargı kurumları ve diğer kuruluşlara temsil amaçlı bırakılmaktadır. Genel Kurul yapısına yönelik bu düzenleme, Akademi Genel Kurul üyeleri arasından HSYK'ya 1 asıl ve 1 yedek üye gönderebilme amacına yönelik olduğu düşünülmektedir" ifadelerine yer verildi.
 
"YARGI BAĞIMSIZLIĞINA, TARAFSIZLIĞINA AYKIRI"
 
Teklifin yasalaşması halinde, hakim ve savcı mülakatının tamamen bakanlık kontrolüne geçeceği vurgusu yapılarak, "Bu durum AB'nin Türkiye hakkındaki ilerleme raporlarında Mülakat Komisyonu'nun yapısı ile ilgili eleştirilerden sonra yapılan olumlu değişikliklerden geriye gidiştir. Bu haliyle mülakat komisyonunun yapısı, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığına aykırılık oluşturabilecektir" denildi.
 
Kanun teklifi ile Akademi'nin tüm idari yapısının değişeceğini belirten Yıldırım şöyle devam etti: "Genel Kurul ve Yönetim Kurulu'nun oluşumu, Başkan ve başkan yardımcılarının belirlenmesindeki yetki, kanun teklifi ile yürütme organına geçmiş olacak ve Akademi'nin idari özerkliği ortadan kalkacaktır. Buradaki değişiklik teklifleri ile Akademi'nin idari ve bilimsel özerkliğini garanti altına alan çoğulcu anlayışa dayalı temsili yapı ortadan kaldırmaktadır."
 
"MESLEK İÇİ EĞİTİMLERDE HSYK DEVRE DIŞI"
 
Komisyona gönderilen yazıda hukukun egemen olduğu demokratik ve insan haklarına saygı gösterilen devletlerde, hakim ve savcıların meslekleri sırasında aldıkları eğitimlerin doğrudan yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı ilkesine göre verildiğine dikkat çekildi.
 
HSYK teklifine yönelik eleştiriler şu şekilde devam etti:
 
"Kanun teklifi ile hakim ve savcıların meslek içi eğitimleri Adalet Akademisi'ne bırakılmakta, bu konuda HSYK devre dışı kalmaktadır. Teklife göre değişecek yapısıyla Adalet Bakanlığı bağımsız ve objektif olması gereken meslek içi eğitimlerin verilmesinde belirleyici olacaktır. Oysa uluslararası belgelerde bu konu açıkça belirtilmiştir. Nitekim 2004 tarihli AB İstişari Ziyaret Raporu'nda da hakim ve savcıların meslek içi eğitimlerini düzenleyen kurumda potansiyel ve muhtemel yürütme etkisi eleştirilmişken, Akademi'yi tamamen yürütmenin kontrolüne verip meslek içi eğitimlerin de bu kuruma verilmesi yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığında önemli bir geriye gidiş oluşturabilecektir."
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim