• BIST 110.932
  • Altın 174,232
  • Dolar 4,0890
  • Euro 4,9907
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 19 °C

Abdullah Gül'den rakip cemaate destek

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yolsuzluk operasyonunun ardından iktidar ile Gülen cemaati arasındaki gerilim şiddetlenerek devam ederken Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün tutumu belli oldu.

Gül'ün, Gülen cemaatine karşı iktidardan yana tavır koyan Ensar Vakfı'nın Ankara Şube yönetimini, Çankaya Köşkü'nde kabul etmesi dikkat çekti.

Eğitim alanındaki çalışmaları ile tanınan ve cemaate bu alanda rakip olabilme iddiasındaki faaliyetleri ile dikkat çeken  vakfın Ankara şubesi'nin Köşk'teki kabulü, eğitim alanında faaliyetleri olan muhafazakar kesimdeki bazısivil toplum kuruluşlarının devlet tarafından cemaate karşı dolaylı olarak desteklenmeye başlanacağı yorumlarına neden oldu.

İktidar ile Gülen cemaati arasındaki çatışma, devlette atama ve görevden alma operasyonlarına dayalı psikolojik bir savaş ortamı görüntüsü oluştururken, Cumhurbaşkanı Gül'ün, tutumu da önem kazanmaya başladı. Gül, dikkat çeken Kara Harp Okulu ziyaretinin ardından dün de, Çankaya Köşkü'nde Ensar Vakfı'nın Ankara şubesinin yöneticilerini kabul etti.

İktidar ile Gülen cemaati arasında gerilimin önemli noktalarından birini oluşturan dershaneler tartışması gündeme geldiğinde,

"ŞAHSİ KAYGILAR DEMOKRASİ MÜCADELESİNİN ÖNÜNE GEÇMEMELİDİR"

Ensar Vakfı, Gülen cemaatine karşı iktidara destek niteliğinde ilan yayınlayan 97 dini cemaat, vakıf ve dernek arasında yer almıştı. O bildiride, "Milleti için başarıyla hak mücadelesi verenlere karşı haksızlık yapılmamalı, yeni vesayetler tesis edilmemeli; şahsi, zümrevi kaygılar ve menfaatler milletin ülkenin ve demokrasi mücadelesinin önüne geçilmemelidir" ifadeleri yer almıştı.

Cumhurbaşkanlığı'nın protokol kuralları çerçevesinde, Gül'ün bu seviyedeki kabulleri normalde 15 - 20 dakika civarında oluyor. Ancak Gül, bu kabulde vakıf yöneticileri ile 1 saat 15 dakika süren bir görüşme yaptı. Ensar Vakfı Ankara Şube Başkanı Ercan Poyraz başkanlığında yapılan ziyarete Yönetim Kurulu Üyelerinden Eğitimci Mustafa Uludağ, Genel Müdür Naim Gürhan Keskin, Genel Müdür Münip Karakılıç, Dr. Fatih Alagöz, Mehmet Boynikar, Fatih Altuntaş, Eğitimci Metin Aktürk, Bayram Ali Keleş, Murat Akyol, Emirhan Günaydın, Nihat Demir, İstişare Kurulu Üyelerinden Milletvekili Sevde Bayazıt Kaçar, Milletvekili Osman Çakır, Milletvekili HasanKaral, ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan katıldı.

Ercan Poyraz, görüşmeyle ilgili şu bilgileri verdi: "Nezaket ziyaretimizde Sayın Cumhurbaşkanımıza eğitim ve kültür alanındaki, barınma imkanlarımızı da içine alan faaliyetlerimizle birlikte yeni neslin yetişmesi konusunda gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımız hakkında bilgi verdik. Bireysel olgunlaşmayı hedefleyen çalışmalarımızla inisiyatif alan, değer yargıları ve milli manevi değerlerini ön planda tutan genç bir neslin yetişmesi konusundaki çalışmalarımızdan, plan ve projelerimizden bahsettik. Engin tecrübeleriyle, ülkenin milli manevi değerlerine sahip çıkan nesillerin yetişmesi için özverili çalışmaların gerektiğinden bahseden Sayın Cumhurbaşkanımız, Ensar Vakfı’nın da kuruluşundan bugüne eğitim öğretim başta olmak üzere kültürel alanda nitelikli faaliyetler gösteren bir kurum olduğundan bahsederek başarı dileklerini iletti. 

www.istanbulhaber.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim