• BIST 110.932
  • Altın 175,230
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 14 °C

Abdullah Gül: Partiden dışlandık!

Abdullah Gül: Partiden dışlandık!
TOBB'un iftarında konuşan Abdullah Gül,"Kurucusu olduğumuz partinin dışına düşecek duruma geldik, hepimizin düşündükleri değil, bir kişinin düşündükleri hayata geçmeye başladı" ifadelerini kullandığı iddia edildi.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile devre dışı bıraktığı yorumlan yapılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ne yapacağına yönelik mesajları netleşiyor. Gül'ün karar alma sürecinde, kurucusu olduğu AKP'nin dışmda kalmaktan ve kararların sadece Erdoğan tarafından alınmasından rahatsızlık duyduğu öğrenildi.

Cumhuriyet'ten Duygu Güvenç'in haberine göre; TOBB'deki iftar yemeğinde, "Bundan sonra da milletime hizmet etmeye devam edeceğim. Bakalım nasıl edeceğiz" diyen Gül'ün, ikili temaslarında, AKP dışmda da bir partide siyasete devam edebileceği sinyalini verdiği öğrenildi. Gül'ün bunun için cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlarım beklediği belirtildi. Erdoğan'ın, adaylığını belirlemedeki tutumunun ardından aralarında AKP'nin kurucularının, Kayserili tanıdıklarının ve Gül'ün öğrencilik yıllanndan arkadaşlarının da olduğu isimler Gül'ü ziyaret etti. Gül bu görüşmelerde, Erdoğan'a ve AKP'deki bazı isimlere kırgınlığını,"Kurucusu olduğumuz partinin dışına düşecek duruma geldik" mesajıyla paylaştı.

2001'de partinin kuruluş aşamasına yönelik çalışmalannı ve karar alma sürecini de aktaran Gül'ün, bu görüşmelerinde "Türkiye için çok iyi şeyler düşünerek yola çıkmıştık. Çok iyi hizmet ettik. Ama giderek hepimizin düşündükleri değil, bir kişinin düşündükleri hayata geçmeye başladı" diyerek rahatsızlığım dile getirdiği belirtildi. Gül, geçen yıllarda ikili görüşmelerde ise Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı adaylığını "Onun hakkı" diyerek değerlendiriyordu.

GÜL'E BAĞLILAR

Gül'e çok sayıda kişinin "siyasete devam etmelisiniz" yönünde mesajlar ilettiği de öğrenildi. AKP'nin kurucularından olan ve bir süre bakanlık görevi yapmış bir isim de "Beni Gül çağırmıştı. Yine çağırırsa yine giderim" diyerek kuruluş aşamasında yola çıktığı isme bağlılığım dile getirdi.

Gül'ün, Türkiye'de siyasetin belirlenmesinde Anadolu'daki işadamlarının etkili olacağını vurguladığı öğrenildi. Bu çerçevede, "Hayat Anadolu'da ekonomi üzerinden akar. Özel sektörün beklentileri Türkiye'nin yönünü belirler. Anadolu'dan gelecek talepler de siyasetin yönünü belirleyecek" değerlendirmesini de yaptığı öğrenildi.

TOBB'deki iftar yemeği sırasında da Gül, Türkiye'nin demokratik ve hukuk reformlannı sürdürmesi gerektiğini belirtmiş ve iç konularla uğraşan ülkenin, "roketleri ateşler gibi ileriye taşınması gerektiğini" söylemişti.

Nisanda yaptığı açıklamada, "Bugünkü şartlarda siyaset planım yok" diyen Gül'ün karar sürecinde ise eşi Hayrünnisa Gül'ün de etkili olduğu öğrenildi. Kaynaklar, Hayrünnisa Gül'ün, eşinin siyasette yer almasına karşı hep mesafeli olduğuna işaret etti. Gül, siyaset kararı için sonbaharı beklerken, AKP'nin kalesi, Gül'ün memleketi olan Kayseri'de de Erdoğan'ın adaylığına desteğin düşmesi bekleniyor. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim