• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 18 °C

90 Dakikada Eski Sağlığına Kavuştu

90 Dakikada Eski Sağlığına Kavuştu
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Hastanesi'nde 46 yaşındaki İbrahim Geçili isimli hastanın sol bacağa giden tıkalı ana atardamarı, ameliyatsız...

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Hastanesi'nde 46 yaşındaki İbrahim Geçili isimli hastanın sol bacağa giden tıkalı ana atardamarı, ameliyatsız olarak stentleme yöntemiyle açıldı.

Daha önce kalp krizi geçirerek başka bir hastanede anjiyo olan İbrahim Geçili, 4 ay sonra yürümeye bağlı olarak ağrılarının artması nedeniyle ESOGÜ Hastanesi'ne başvurdu. Burada İbrahim Geçili'ye stent takılarak sağlığına kavuşması ve ağrılarından kurtulması sağlandı. İşlemi gerçekleştiren ESOGÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Uğur Yazıcı, "Hastamız son 3 aydır sol bacağında gelişen ağrının şiddetlenmesi nedeniyle farklı sağlık kuruluşlarına başvurmuş. Ancak hastanemizde yapılan muayenesinde hastanın sol bacağa ait nabızlarının çok azalmış olduğu tespit edildi. Ultrason ve tomografi incelemelerinde de sol bacağa giden ana atardamarın tam tıkalı olduğu saptandı. Yaptığımız değerlendirmeler sonucunda açık ameliyat yapılmaksızın anjiyografi yöntemiyle tıkalı atardamarı açmaya karar verdik. Damarın açılıp stentleme işlemi 90 dakikada, sağ ve sol kasık bölgesi uyuşturularak narkoz verilmeksizin gerçekleştirildi. İşlemden 1 gün sonra hastamız sağlığına kavuşmuş olarak taburcu edildi. Periferik arter hastalığı olarak adlandırılan kol ve bacağa giden atardamarların darlık ve tıkanıklıkları sık rastlanan bir sağlık problemidir. Sigara kullanımı ve şeker hastalığının gözlenmesi periferik arter hastalığı gelişimine yol açan en önemli faktörlerdendir. Tedavi edilmediği takdirde ayak ve bacakta gangrene yol açarak bu organların kesilmesine neden olabilirler. Günümüz teknolojisinin bir neticesi olarak anjiyografik yöntemle bu tıkalı damarlar tecrübeli ve donanımlı merkezlerde açılabilmektedir. Anjiyografi yöntemiyle kasık bölgesinden ayak parmak ucuna kadar alandaki tüm darlık ve tıkanıklıklar tedavi edilebilmektedir. Başarı oranının yüksek olması, açık ameliyata göre çok daha az riskli olması ve hasta açısından da daha konforlu olması nedeniyle "Anjiyografi ile Balonlama ve Stentleme" yöntemi tercih edilmektedir. Senede 100'ün üzerinde kol ve bacak damar tıkanıklıklarının anjiyografi yöntemiyle tedavisinin yapıldığı merkezimiz ülkemizde sayılı birkaç merkezden birisi olma özelliğini taşıyor" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim