• BIST 94.437
  • Altın 194,223
  • Dolar 4,7316
  • Euro 5,4729
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 22 °C
  • İzmir 25 °C

600 çoban, sertifikalı koyun otlatıyor

600 çoban, sertifikalı koyun otlatıyor
Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından 2013-2015 yılları arasında 8 defa düzenlenen "Sürü Yönetimi Elemanı" kursunu tamamlayan...

Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından 2013-2015 yılları arasında 8 defa düzenlenen "Sürü Yönetimi Elemanı" kursunu tamamlayan 600 çoban sertifika aldı. Hayvanların bakımı, süt sağımı gibi mesleki konularda bilgiler alan çobanlar, artık meralarda eğitimli ve sertifikalı olarak hayvanlarını otlatıyor.

Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın da hayvancılığın Türkiye için olduğu gibi Malatya açısından da önemli olduğunu, bu nedenle eğitimi önemsediklerini söyledi.

Türkiye genelinde yürütülen Sürü Yönetimi Elemanı projesinden en çok faydalanan illerden birinin Malatya olduğunu ifade eden Akın, "Devletimiz bu projeye destek verdi. Yetiştirici sayımızın az olmasına rağmen Türkiye ortalamasına baktığımız zaman şu anda Türkiye'de ilk üçteyiz" dedi. Kent genelinde bugüne kadar 600 küçükbaş hayvan yetiştiricisine eğitim verdiklerini kaydeden Akın, bu yıl yapılan eğitimlerle bu sayıyı 850'ye çıkaracaklarını söyledi.

Sertifika alan üreticilere destek anlamında hem pratik hem de uygulamalarda teknik bilgiler aldıklarını aktaran Akın, şunları söyledi: "Uygulama olarak ve yine de sertifika alan üreticilerimizde ilerde bu sertifika sayesinde kriterleri uyanlar devlet tarafından desteklenecekler. Sosyal güvencesi oluşan çoban çalıştıran, özellikle sertifikalı çoban çalıştıran kuruluşlara da önemli destekler sağlanmaktadır. Bu noktada Malatya'mızda 850 civarında müracaat vardır. Bu müracaatların içerisinde 600 yetiştiricimiz sertifikasını almıştır. Bundan sonraki sertifikalarda inşallah hem çalışma anlamında hem de destekleme anlamında da devam edecektir. Bunların en önemli ayaklarından bir tanesi de ilçelerimizde yapılan ilçe müdürlüklerimizde yapılan özellikle sertifika törenlerinde de görüyoruz. Bütün kurum ve kuruluşların bu nokta da bu tür eğitimlere katkı sağlamaları kırsalda ki göçün önüne geçmek için teşvik amaçlı yine meslek olarak tanımlanması İş-Kur tarafından üniversitelerde bu noktada bölümler açılmalı bu tabi ki ilerde ki hayvancılığımız özellikle mera hayvancılığı için küçükbaş hayvancılık için önemli noktalar."

600 çoban, sertifikalı koyun otlatıyor

600 çoban, sertifikalı koyun otlatıyor

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim