• BIST 110.932
  • Altın 175,003
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 13 °C

30 bankaya karşı tüketici incelemesi

30 bankaya karşı tüketici incelemesi
Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı, tüketici kanununa muhalefet eden bankalarla ilgili inceleme yaptıklarını söyledi.

Aşcı, tüketici mevzuatıyla bankalar açısından pek çok şeyin değiştiğini belirterek, şunları söyledi: "Tüketici Kanunu çıkınca, seri şekilde kredi koşulları kefalet sistemi, geri ödemenin nasıl yapılacağı, faiz tahakkuk gibi düzenlemeler konusunda yönetmelikleri çıkardık. Sözleşmede yer alacak unsurlar vardı, sözleşme ve verilen hizmetlerle bağlantılıydı, onları da tamamladık."

Kredi kartı da var

Bankalara bu kapsamda inceleme başlattıklarını, incelemelerin kredi kartı ücretlerini de kapsadığını belirten Aşcı, "Bankaların Tüketici Kanunu'na uyumlarını inceliyoruz. Denetimlerin de amacı cezalandırma değil, rehberlik hizmetidir. Ancak kanun dışı görülen bir durum varsa ona göre de cezalar olacak. Ama asıl amaç mevzuata uygun rehberlik etmek. Kabahatler Kanunu'nda ne yazmışsa cezaları da ona göre veriyoruz. Bazı bankalarda incelemeler bitti. Yıl sonuna hepsi tamamlanır" diye konuştu.

Tanker yapan babanın oğlu gümrükçü oldu

Türkiye'nin sınırlarından yapılan kaçakçılığı belirlemek için çok değişik yöntemler geliştirdiklerini anlatan Aşcı, bu yöntemlerden birini ise kendisinin memur alım komisyonunda görevli iken yaşadığı bir olayla anlattı. Bakan Aşcı, "Bir muhafaza memur adayımızın babasının tanker imalatçısı olduğunu öğrendik. O memura 'seni işe alalım, böylece tanker imalatında yapılan gizli bölmeler ile petrol kaçakçılığında gizli düzeneklerini öğrenme imkanımız olur' dedik. Memur adayını işe aldık. Tankerle petrol taşımacılığında yapılan gizli bölme hilesini bu işi yapan kişiden öğrenmiş olduk" dedi.

Cizre'de 10 bin araç bekledi

Cizre'de sokağa çıkma kararı uygulandığı sırada habur Gümrük Kapısı'nda yaşanılanları da anlatan Aşcı, "Habur kapımız günlük 2 bin TIR'ın girdiği, 2 bininin çıktığı bir kapı. Avrupa'nın en büyük kapılarından birisi. Burada aşağı yukarı bin tane de özel araç pikap, minibüs gibi araçlar geçiyor. Yani 3 bin giriş, 3 bin çıkış olmak üzere günde 6 bin araç.

Habur'a giden yol Cizre'den geçiyor. Türkiye'nin her tarafından ihracat var bu kapıya. Sokağa çıkma yasağı olunca geçişler noktasında orada bazı aksamalar oldu. Ama bu minimum düzeyde gerçekleşti. TIR sayısı 2 bin olmadı ama 800'ler 1000'ler civarında oldu. Cizre'deki olaylar sırasında 10 bine yaklaştı bekleyen araç sayısı. Şu anda bir sıkıntımız yok" dedi.

Habur'a yeni köprü

Habur'da 2 gidiş 2 geliş bir köprünün bulunduğunu şimdi, bunların ortasına 3 gidiş 3 geliş yeni bir köprü yapımının başlatıldığını anlatan Aşcı, "Irak hükümetiyle işbirliği halinde yapıyoruz. Dolayısıyla oradaki geçişlerin sayısı 4'ten 10'a çıkacak. Köprü inşaatı başladı. Irak tarafından başladı inşaat bu tarafa doğru geliyor. İnşaatın yarısını onlar yarısını biz karşılayacağız. İki ülkenin ortak malı olacak" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim