• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 21 °C

235 muhasebeci 10 bin mükellefe hizmet veriyor

235 muhasebeci 10 bin mükellefe hizmet veriyor
Nevşehir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Yönetim Kurulu Başkanı Oruç Irmak, il genelinde çalışanlarla birlikte 235 üyelerinin 10 bin...

Nevşehir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Yönetim Kurulu Başkanı Oruç Irmak, il genelinde çalışanlarla birlikte 235 üyelerinin 10 bin vergi mükellefine hizmet verdiğini açıkladı.

SMMMO Yönetim Kurulu üyeleri, Oruç Irmak başkanlığında "1 Mart Muhasebeciler Günü" dolayısıyla Vali Mehmet Ceylan'ı makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşan Oda Başkanı Oruç Irmak, her yıl 1-7 Mart tarihlerinde "Muhasebeciler Günü'nü çeşitli etkinlikler ile kutladıklarını söyledi. Mesleklerinin çok uzun yıllara dayanmasına rağmen Türkiye'de henüz oda hüviyetinde 26. yılını yaşayan genç bir meslek örgütü konumunda olduklarını dile getiren Irmak "Bu, 26 yıl içerisinde ülke genelinde 8'i mali müşavir, 77'si de serbest mali müşavir olmak üzere toplam 85 oda vardır. 5 bin yeminli mali müşavir ve buna karşılık da 90 bin serbest muhasebeci mali müşavirle iş dünyasına ve devlete köprülük yapıyoruz. Akademik odalar arasındaki en genç ve sayısal anlamdaki en büyük örgütüz. Nevşehir'de ise odamız 1990 yılında kuruldu. İl ve ilçelerimiz dahil, 235 üyeye sahip bir odayız. Bu 235 üyemizin içerisinde 137 çalışanımız da var. İş sektörü olarak Nevşehir Defterdarlığına kayıtlı 10 bin kurum ve gelir vergisi mükellefinin olduğu rakamlarda göz önünde bulundurulursa 135 çalışanımıza ofis ortalaması olarak 70 vergi mükellefi düşmektedir. Bu rakam Türkiye standartları için aslında yüksek bir rakamdır." dedi.

Ürgüp ve Avanos'ta 16, Kozaklı ve Derinkuyu'da 4 arkadaşlarının aktif halde çalıştığını aktaran Irmak, "Onun haricindeki ilçelerde birer ikişer arkadaşımız var. Sayısal ve ekonomik anlamda, kendi ölçeğimizdeki odalardan gayet iyi bir durumdayız. Bu da bizi mutlu ediyor." ifadesini kullandı.

Vali Mehmet Ceylan ise muhasebecilerin gününü kutlayarak, muhasebe sisteminin oturtulması, işletmelerin daha iyi yürütülebilmesi açısından mali müşavirlik ve muhasebecilik mesleğinin çok önemli olduğunu söyledi. Muhasebecilerin, devletin idaresi için çok önemli olan verginin de toplanması konusunda özellikle Defterdarlık ve Maliye personeliyle içli dışlı çalıştığını belirten Ceylan "İlimizde bu işbirliği başarıyla yürütülüyor. Muhasebecilerin, bilinçli mükelleflerin oluşturulmasının yanında devletin vermiş olduğu imkanlardan yararlandırma ve devlete yapması gereken görevleri yapmaları konusunda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da ilgili kurumlarla birlikte çalışılacağına inanıyorum." şeklinde konuştu.Cihan

235 muhasebeci 10 bin mükellefe hizmet veriyor

235 muhasebeci 10 bin mükellefe hizmet veriyor

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim