• BIST 103.247
  • Altın 187,605
  • Dolar 4,5433
  • Euro 5,3347
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 20 °C
  • İzmir 28 °C

20 Nisan Da Kutlu Doğum Coşkusu Yaşandı

20 Nisan Da Kutlu Doğum Coşkusu Yaşandı
Şahinbey İlçe Müftülüğü, Hoşgör Fatih Kuran Kursu hocaları ve öğrencileri tarafından Kutlu Doğum Programı düzenlendi.

Şahinbey İlçe Müftülüğü, Hoşgör Fatih Kuran Kursu hocaları ve öğrencileri tarafından Kutlu Doğum Programı düzenlendi.

Sunuculuğunu kursun hafızlık öğrencilerinin yaptığı programa Şehitkamil Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Hayri Özkeçeci, Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik, Şahinbey İlçe Müftüsü Musa İmamoğlu, Fatih İlim Araştırma Vakfı Başkanı Ökkeş Eruslu, Vakıf Onursal Başkanı Ahmet Ziylan, Dernek Başkanı Nihat Durur, dernek yönetim kurulu ve çok sayıda öğrenci velisi katıldı.

Program İstiklal Marşı ve kurs öğrencilerinden Seydi Vakkas Bilsin'in okuduğu Kur'an tilaveti ile başladı. Programın açılış konuşmasını yapan Şahinbey ilçe müftüsü Musa İmamoğlu " Aziz milletimizin kur'an ve İslam ile bağlılığımızın en büyük müsebbibinden bir tanesi Şanlı Osmanlı Devletinin olduğunu" dedi. İmamoğlu, "Osmanlıda Kur'an eğitimine sübyan mekteplerinde başlanırdı. Sübyan Mektepleri şimdiki anaokullarının karşılığıdır. Bu mekteplerde sabi denilen 5-6 yaşındaki çocuklar eğitim gördüğü için bu adı almıştır. Sübyan mekteplerinin cami çevrelerinde ya da caminin içinde olmasının sebebi, çocukların manevi bir atmosfer içinde dini eğitim almaları ve bunu uygulamalı olarak öğrenmeleriydi. Buralarda ders verenler medrese mezunu hocalar, umumiyetle mektebin yanındaki ya da yakınındaki caminin imamı veya müezzini olurlardı. Bir sübyan mektebinde ortalama 30 çocuk okurdu. Bu çocuklar her akşam evlerine gitmeden önce mektebi yaptıranın ruhuna fatiha okurlardı. Osmanlıyı yüzyıllarca dimdik ayakta tutan işte bu ulvi ruh idi. Onlar hayata kur'an ile başladılar. Hayatlarını Kur'an ile güzelleştirdiler. Bu güzelliği dünyanın her tarafına yaymaya çalıştılar. Onlar üzerilerine düşen görevi güzel bir şekilde yerine getirerek arkalarında güzel bir miras bırakıp gittiler" şeklinde konuştu.

Fatih İlim Araştırma Vakfı Başkanı Ökkeş Eruslu konuşmasında "Kur'ân hafızlığının sahabe-i güzin döneminden bu yana ,sadece Allah rızası esas alınarak bugünlere kadar mükemmel bir şekilde tevarüs ettiğini, İslamiyetin bugünkü durumundan dolayı , bu islam davasından hepimizin sorumlu olduğunu" dile getirdi.

Vakıf Onursal Başkanı Ahmet Ziylan konuşmasında, geçmiş yıllarda kendilerinin ve emsallerinin çok zor şartlar altında Kuran'ı tedris ve talim ettiklerini, maruz kaldıkları türlü zorluklar ve sıkıntılar çektiklerini, Hoşgör Kur'an kursu külliyemizin inşa ve tesisindeki mazhar oldukları olaylardan bahsetti.

Konuşmaların akabinde Diyanet İşleri Başkanlığı'nca hazırlanan "Tevhid ve Vahdet Gelin Birlik Olalım" konulu kutlu doğum sinevizyonu izlendi.

Günün anlam ve önemine ilişkin konferans veren Gaziantep İl Müftüsü Ahmet Çelik, "Kur'an kurslarımıza fedakarlık yapmamızın elzem olduğunu, Hz.Peygamber (A.s.m) islamiyetin sosyal hayatımızı ve yaptığı inkılâbı, Sahabelerin İslâmiyet'e olan bağlılığı ile nasıl canlarını feda ettiklerini ve bunu yaparlarken hiç tereddüt etmediklerini" söyledi.

Ayrıca Selman-ı Farisi ve Hz. Ömer'in islâmdan önceki hallerini ve islâmla şereflendikten sonra ki yaşayışlarından bahsetti.

Hâfız Abdullah Ayhan hocanın şefliğinde Hoşgör Tasavvuf Musikisi Korosu güzel bir konser verdi. Salavatların birlikte söylendiği programda, özellikle Efendimizin üzerine yazılan ilahiler seslendirildi. Ayrıca Mehmet Ali Devrim hocaefendi güzel bir kaside ve ilahisiyle koroya eşlik etti.

Daha sonra protokol sahneye davet edilerek, kırmızı gül takdim edildi.

Program kurs öğrencilerinden Bayram Ali Mutlu'nun okuduğu Kur'an tilaveti ve Şahinbey İlçe Müftülüğü Şube Müdürü olan ve ömrü hafız yetiştirerek geçen Hafız Mustafa Deniz hocamızın duası ile son buldu.

20 Nisan Da Kutlu Doğum Coşkusu Yaşandı

20 Nisan Da Kutlu Doğum Coşkusu Yaşandı

20 Nisan Da Kutlu Doğum Coşkusu Yaşandı

20 Nisan Da Kutlu Doğum Coşkusu Yaşandı

20 Nisan Da Kutlu Doğum Coşkusu Yaşandı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim