• BIST 90.383
  • Altın 144,409
  • Dolar 3,6117
  • Euro 3,9021
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 0 °C
  • İzmir 7 °C

10 bin kadına girişimcilik eğitimi verilecek

10 bin kadına girişimcilik eğitimi verilecek
MEB ve Türkiye Vodafone Vakfı işbirliğinde 10 bin kadına girişimcilik eğitimi verilecek. Eğitimler için 100 öğretmen görev alacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Kemal Biçerli, MEB ve Türkiye Vodafone Vakfı arasında, 10 bin kadına girişimcilik eğitimi verilmesini içeren protokol hazırlandığını duyurdu. Biçerli,"Böylece kadınların el emeği, göz nuru ürünlerinin, gelir getirici bir faaliyete dönüşmesinin sağlanacağını" söyledi. MEB Sakıp Sabancı Basın Merkezi’nde eğitim muhabirleriyle bir araya gelen Kemal Biçerli, Genel Müdürlüğün çalışmaları ve hedefleri hakkında bilgi verdi. Bakanlık bünyesinde düzenlenen Aile Eğitimi Programına ilişkin açıklamalarda bulunan Biçerli, toplumun temel direği olan ailenin korunmasını ve desteklenmesini amaçlayan bu eğitimlerde, çocuk gelişimi ve eğitimi, çocukla sağlıklı iletişim kurma ve engelli ailelere yönelik eğitimlerin bulunduğunu anlattı. 2010-2014 arasında 20 bin 323 kurs ile 771 bin 248 ebeveyn çocuk ikilisine aile eğitimlerinin verildiğini bildiren Biçerli, 2014'te ise bin 724 eğiticiye eğitim verildiğini ifade etti. Aile eğitim programına ilişkin eğitim materyalleri konusunda da çalışma yaptıklarını anlatan Biçerli, eğitimci ve ebeveyn materyali başlıklarında toplam 403 bin 817 materyalin basım ve dağıtımını gerçekleştirdiklerini belirtti.

100 ÖĞRETMEN EĞİTECEK

MEB ve Türkiye Vodafone Vakfı arasında 10 bin kadına girişimcilik eğitiminin verilmesini içeren ortak bir protokol hazırlandığını bildiren Biçerli, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın onayının ardından bu projenin hayata geçirileceğini kaydetti. Biçerli, kadınların el emeği, göz nuru ürünlerinin bilgi iletişim teknolojisinin getirdiği yeniliklerle satışının kolaylaştırılması ve hobi olarak başlanan birçok çalışmanın gelir getirici bir faaliyete dönüşmesinin sağlanacağını söyledi. Biçerli, 10 bin kadına 100 kişilik öğretmen ekibinin girişimcilik eğitimi vereceğini kaydetti.

3 MİLYON KİŞİ OKUMA YAZMA ÖĞRENDİ

Biçerli, halk eğitim merkezlerinde Türkiye’nin her yerinde tek bir kişi için bile olsa okuma yazma kursları açtıklarını ve 2008'den bugüne kadar 3 milyon 117 bin 263 kişiye okuma yazma kursu verildiğini bildirdi.

SURİYELİ MÜLTECİLERİN EĞİTİMİ

MEB'in Türkiye'de geçici koruma altında bulunan Suriyeli vatandaşların eğitimine ilişkin istatistikleri de paylaşan Biçerli, bu doğrultuda 2011'den beri 22 konaklama merkezinde, bin 273 yetişkin eğitimi kursunun tamamlandığını ve bu eğitimlere 39 bin 598 Suriyelinin katıldığını kaydetti. Biçerli, devam eden 210 kursta ise 11 bin 717 kursiyer bulunduğunu ve bu kurslarda başta Türkçe olmak üzere, ebru sanatı, dikiş nakış, kuaförlük gibi farklı alanlarda eğitimlerin başarıyla devam ettiğini söyledi.

AÇIK ÖĞRETİM

Açık Öğretim Okullarına ilişkin de bilgilendirme yapan Biçerli, açık öğretimde 2002’de 403 bin 235 öğrenci okurken bu sayının 2014’te 1 milyon 439 bin 968’e, mezun sayısının da 255 bin 567’den 1 milyon 277 bin 883’e yükseldiğini söyledi. -Öğrenme Şenlikleri'nde kravat bağlama da düğme dikme de öğretilecek Kemal Biçerli, hayat boyu öğrenmeye karşı bireylerdeki isteksizliği gidermek, topluma hayat boyu öğrenme ve fırsatları konusunda bilgi vermek için son 2 yıldır çeşitli illerde pilot yürütülen "Öğrenmek Eğlencelidir" sloganıyla başlatılan Öğrenme Şenlikleri'ni, Türkiye geneline yaygınlaştırmayı hedeflediklerini bildirdi. Biçerli, şenliklerde 2 binin üzerinde etkinliğin yürütüleceğini, onlarca paydaşın bir araya geleceğini belirterek, "Kravat bağlamadan, kar zincirinin nasıl takılacağına, düğmenin nasıl dikileceğine kadar pek çok konunun yapılarak öğretileceği şenlikler olacak" dedi. 1 MİLYON FİDAN "Okullar Hayat Olsun" Projesi kapsamında da okulların artık daha işlevsel kullanılarak örgün eğitim saatleri dışında çevrenin hizmetine sunulduğunu dile getiren Biçerli, bu kapsamda 78 bin 283 kursun açıldığını, bu kurslardan 929 bin 769 kişinin belge aldığını söyledi. Biçerli, projede okul bahçelerine toplam 1 milyon 226 bin 906 fidan dikilerek yeşil alanların arttırılmasına katkı verildiğini bildirdi. Halk eğitim merkezleri, mesleki eğitim merkezleri, olgunlaşma enstitüleri ve turizm eğitim merkezlerindeki öğrencilerin ürünlerinin satışının http://e-magaza.gov.tr adresinden yapıldığını dile getiren Biçerli, ayrıca Hayat Boyu Öğrenme İnternet TV'nin de yayına başladığını hatırlattı.

UZAKTAN EĞİTİMLER BAŞLIYOR

Biçerli, daha çok kursiyere ulaşmak için e-öğrenme sistemi kurduklarını belirterek, yakın zamanda hayata geçilecek bu sistemle 81 ilden uzaktan eğitimle halk eğitim merkezlerinden sertifika alınabileceğini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 İstanbul Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim